Kokosų Aliejus – Tinka Ne Tik Kepimui, Bet Ir Visam Kūnui

kokosų aliejus

Apie kokosų aliejų, jo galimybes ir vertę tikrai žino daugelis. Na, arba bent jau yra minimaliai kažką girdėję. Lygiai taip pat kaip ir apie baimes, jog kokosų aliejaus industrija prisideda prie ekologijos katastrofų.

Pirmiausia, žinoma, reikia netikėti mitais, kadangi šiuo metu kokosų plantacijos labai aktyviai stebimos už ekologiją atsakingų įmonių, galiausiai, medžių sodinimo, auginimo, vaisių skynimo darbai atliekami su profesionalia įranga, kuri minimaliai veikia gamtą. Taigi, mūsų namuose esantis kokosų aliejus nedaro daugiau neigiamo poveikio aplinkai nei visi kiti maisto bei kosmetikos gaminiai.

Kokosų aliejus labai dažnai vadinamas auksu, kuris talpinamas paprastame buteliuke, stiklainiuose. Ir šis auksas puoselėja jūsų plaukus, odą, tarnauja jūsų organizmui kaip sveikas maisto produktas, galiausiai, džiugina ir skonio receptorius.

kokosai pardavinėjami lauke

Aptarkime kaip yra gaminamas kokosų aliejus, kodėl jis tinka visam jūsų kūnui ir kitas šio aliejaus ypatybes.

Kaip kokosų aliejus pasiekia mūsų namus?

Prekybos vietose siūlomas kokosų aliejus, žinoma, nėra išgaunams iš Lietuvos augalų, kadangi jų auginimas net ir specialiuose šiltnamiuose būtų per brangus. Importuoti iš Atogrąžų – pigiau ir su šiuolaikinėmis galimybėmis – gana paprasta. 

Turbūt teko pastebėti, kad apie šį aliejų labai aktyviai pradėta kalbėti tik per paskutinį dešimtmetį. Išties, rinkoje jis yra siūlomas jau seniai, tačiau paskutinius kelerius metus aptariamas itin aktyviai. Labiausiai dėl to, kad jis buvo pradėtas aktyviai naudoti kosmetikos pramonėje, o žmonės išbandę gaminius su juo, kaip pagrindiniu ingredientu, liko nustebinti rezultatais. Taip žingsnis po žingsnio rafinuotas kokosų aliejus buvo pradėtas vadinti kosmetikos auksu.

Kokosų aliejus yra gaminamas iš kokosų riešutų. Svarbiausia sąlyga yra aliejų gaminti kuo greičiau, vos nuskynus riešutą nuo medžio. Tuomet pavyksta išlaikyti pačias svarbiausias jo sąvybes bei maistingumą. Aliejus gaminamas iš kokoso minkštimo, tai yra – baltosios jo dalies, kuri galbūt mums ir neatrodo labai minkšta. Visgi, su tinkama technika  ji tampa puria mase, o paskui ir aliejumi.

Svarbu paminėti, kad kokosai paverčiami aliejumi keliais skirtingais būdais ir pats išgavimo būdas lemia gauto produkto naudą ir vartojimo tikslą: nuo skirto tepti ant kūno iki tokio, kuris dedamas į maistą.

Sausasis apdorojimo būdas 

Vienas iš apdorojimo būdų yra vadinamas sausuoju. Pirmiausia riešutas yra tinkamai išdžiovinimas. Tam dažniausiai reikalingai dideli sandėliai, žinoma, tinkamos oro sąlygos ir technika, kuri padeda riešutus išdžiovinti kuo greičiau. Tinkamai išdžiovinus riešutą ateina laikas spausti aliejų, o tai yra daroma su specialia įranga, presu.

Drėgnasis apdorojimo būdas

Kitas apdorojimo būdas yra drėgnasis. Kadangi jis kainuoja daugiau, tai tikrai ne kiekviena įmonė gali sau tą leisti. Aliejus yra spaudžiamas iš minkštosios dalies, kuri nėra papildomai džiovinama. Tik tuomet specialios įrangos pagalba vanduo yra išgarinamas, galiausiai, iš gautos masės yra spaudžiamas aliejus, kuris jau yra mūsų kosmetikos lentynose.

kokosų riešutai ant palmės

Kokosų aliejų rinkitės iš patikimų prekeivių

Visgi, kad ir kaip kokosų aliejus yra išgaunamas mums tai neturėtų būti labai svarbu, kadangi ES siūloma produkcija yra sertifikuota, tad naudojami ją galite būti ramūs, kad ji yra aukščiausios kokybės, saugi jūsų kūnui. 

Svarbiausia yra rinktis patikimų prekybininkų ir tuo pačiu gamintojų produktus. Tai leis išvengti alergijų, kurios kartais pasitaiko perkant iš abejotinų vietų arba nusprendus įsigyti kokosų aliejų atostogaujant tolimose egzotinėse šalyse. 

Rafinuotas ar nerafinuotas?

Svarbus ne tik kokoso aliejaus išgavimo būdas, tačiau ir jo apdorojimas. Jis gali būti rafinuotas arba nerafinuotas. 

Rafinuotas kokosų aliejus

Rafinuotas kokosų aliejus dažniausiai yra naudojamas maisto gamyboje, tačiau nieko blogo neatsitiks jeigu juo tepsite savo plaukus arba odą. Tiesa, rafinuotas aliejus, nors ir drėkina odą, tačiau savyje jau nebeturi dalies gerųjų savybių, kurios padės organizmui gražiau atrodyti ir geriau jaustis. 

Šio tipo aliejus yra apdirbamas minėtu sausuoju būdu, tad dalis medžiagų, deja, paprasčiausiai išnyksta. Negalime sakyti, kad toks aliejus neturi jokios vertės. Naudos yra, tačiau mažiau, nei kad naudojant nerafinuotus aliejus.

Nerafinuotas kokosų aliejus

Geriausias kokosų aliejus plaukams, odai yra tas, kuris yra kuo mažiau apdirbtas, taigi, šiuo atveju tai yra nerafinuotas aliejus. Jame išlieka visi vitaminai, kurie reikalingi žmogaus organizmui. Tai yra ne tik geros kokybės, tačiau taip pat ir tyras aliejus praturtintas medžiagomis, kurios naudingos ir kūno išorei, ir vidui.

Kai aliejus yra kietas jis būna baltos spalvos, o pasiekęs didesnę nei +20 laipsnių temperatūra jis lydosi ir tampa bespalviu. Tačiau tai tikrai nepašalina jo gerųjų savybių, galite drąsiai naudoti, kad ir kokios  konsistencijos aliejus yra.

nerafinuotas kokosų aliejus

Kokosų aliejus – visam kūnui

Nerafinuotas kokosų aliejus gali būti naudojamas visam kūnui nuo rankų pirštų iki kojų pirštų galiukų. Svarbiausia, kad nėra reikalingas joks specifinis šio aliejaus paruošimas. Taip pat, neverta pirkti gaminių, kuriuose yra šio aliejaus kaip ingrediento, kadangi jis vienas pats iš savęs gali būti plačiai naudojamas skirtingoms kūno vietoms drėkinti bei puoselėti.

Kokosų aliejus odai – kaip kūno šveitiklis

Kiekvienas namuose gali pasidaryti odos šveičiamąją priemonę, kuri padės pašalinti negyvąsias ląsteles. Dėl to jūsų kūno oda atrodys kur kas gražiau, bus kur kas glotnesnė, žinoma, elastingesnė. Tik po šveitimo puikiai tinka papildomas drėkinimas, kuris taip pat galimas su kokosų aliejumi. Šveitiklį siūlome daryti iš minėto aliejaus ir tuo pačiu kavos tirščių. 

Žinoma, nereikia naudoti naujos kavos – puikiai tik jūsų išgerta, tad tai – ir geras, ir tuo pačiu ekonomiškas šveitiklis. Svarbiausia juo mėgautis ne per dažnai, kadangi kavos tirščiai gali sudirginti odą. Geriausia būtų kartą per savaitę arba dvi. 

Kava nušveis odą, o aliejus ją sudrėkins ir tuo pačiu nuramins. Baigus šveisti galima papildomai pasilepinti dar vienu sluoksniu kokosų aliejumi ir tuo pačiu eiti po dušu, kuris padės pašalinti perteklinį sluoksnį ir likusius kavos likučius.

kokosų aliejus odai, veidui ir kūnui

Kokosų aliejus kūnui – kaip plaukelių šalinimo priemonė

Taip pat šis aliejus gali būti naudojamas kaip plaukelių, jums netinkamose vietose, šalinimo priemonė. Paprasčiausiai užtepkite aliejaus ant odos ir su skustuvėliu šalinkite plaukus. Kadangi aliejus minkštiną odą – po skutimo ji būna ne tokia sudirgusi. Taip pat oda tampa pamaitinta, kadangi aliejuje, kaip jau minėjome, yra labai daug naudingųjų medžiagų.

Šalto spaudimo kokosų aliejus puikiai tinka kovai su celiulitu

Jeigu norite sumažinti celiulito kiekį ant jūsų šlaunų bei kitų vietų, tokiu atveju kokosų aliejus, kuris dažniausiai derinamas su soda arba tais pačiais kavos tirščiai – gali būti gera priemonė. Kai kurie deda ir eterinius aliejus, kurie taip pat padeda greičiau panaikinti odos sudirginimą. 

Pasidarykite kaukę iš mūsų minėtų ingredientų ir tepkite problemines vietas. Puiki pagalba jas apsivynioti papildoma maistine plėvele, kad nauda butų didesnė. Palaikykite keletą valandų. Kuo dažniau bus atliekama procedūra tuo greičiau jus nudžiugins graži oda be taip daugelio nemėgstamo celiulito.

Aliejus tinka ir dantų balinimui

Turbūt ne kartą teko girdėti nuostabias istorijas apie tai, kaip kokosų aliejus padėjo net keliais tonais išsibalinti dantis. Tikrai, jis turi tokią galią. Svarbiausia, vėlgi, daryti balinimo procedūras reguliariai ir kuo dažniau, kad rezultatas būtų geresnis. Paprasčiausiai šaukštą su aliejumi įsidėkite į burną ir skalaukite ertmę kuo ilgiau. 

Dažniausiai jau po 10 minučių pabosta, tačiau taip, žingsnis po žingsnio ir dantys taps baltesni. Galiausiai, aliejus taip pat pašalina ir bakterijas, kurios sukelia įvairias ertmės ligas. Kokosų aliejus yra puiki pagalba nuo karieso bei kitų burnos problemų, kurios dažniausiai pasitaiko, kai burnos higiena yra per menka.

kokosų aliejus dantų balinimui

Kokosų aliejus veidui kaip daugiafunkcinė priemonė

Visam kūnui – tai visam kūnui, tad šis aliejus yra naudingas ir veidui. Vėlgi, kokoso aliejus turi labai daug savybių ir tuo pačiu gali būti naudojamas labai skirtingais būdais. Šiuo atveju taip pat svarbiausias reguliarumas ir tuo pačiu taisyklingas naudojimas.

Kokosų aliejus yra šauni odos drėkinimo priemonė

Jeigu norite, kad jūsų veido oda būtų kuo elastingesnė, tokiu atveju siūlome rinktis nerafinuotą kokosų aliejų, kuris pamaitins veido odą. Žinoma, aliejus labai puikiai tinka visam kūnui. Tačiau jeigu po dienos labai jau tingisi papildomai drėkinti visą kūną, palepinkite bent jau veidą.

Apsaugo nuo spuogų

Natūralus kokosų aliejus turi labai daug antioksidantų. Tai padeda ne tik suteikti odai daugiau elastingumo, tačiau taip pat ir išvengti bakterijų, kurios dažai užkrečia odą ir skatina spuogų kylimą, kurie, žinoma, niekam nepatinka.  Naudokite aliejų dar tada, kol spuogų labai mažai arba jie yra maži. Jeigu spuogų yra daug, ar juos spaudžiate, o galbūt turite aknę – tokiu atveju reikia tartis su specialistu dėl kokosų aliejaus naudojimo.

Norintiems sustabdyti laiką

Taip pat kokosų aliejuje yra labai daug vitamino E, kuris prisideda prie senėjimo procesų stabdymo. Svarbiausia aliejų naudoti kasdien, kadangi tik tokiu atveju galime užsitikrinti teigiamus rezultatus. Tepkite jį su vatos tamponėliu per visą veidą. 

Puiki pagalba yra masažas, kurį galima daryti pirštais, kurie yra ištepti aliejumi. Nauda dažniausiai pamatoma labai greitai, kadangi masažas padeda aliejui kur kas geriau įsigerti į odą.

Kokosų aliejus makiažo valymui

Žinoma, tai puiki priemonė tiems, kurie nori, kad makiažo valymas būtų kur kas greitesnis ir paprastesnis. Tereikia aliejų tepti ant vatos tamponėlio ir su juo valyti veidą, akis. Dažniausiai be jokio vargo nuvalomas net ir profesionalus makiažas. 

Tik svarbiausia valant aplink akis daryti tai labai atsargiai. Tai nėra speciali priemonė, kuri nesukels dirginimo. Tačiau kuo lengviau brauksite per akis ir tuo pačiu kuo mažesnis aliejaus kiekis bus naudojamas – tuo mažesnė tikimybė, kad sudirginsite akis.

Pagalba suskilusioms lūpoms

Galiausiai, kokosų aliejus taip pat labai padeda lūpoms, ypač šaltuoju metų laiku, kai jos šerpetoja nuo šalčio bei didelio vėjo. Nauda, žinoma, pamatoma tik reguliaraus naudojimo atveju, tad svarbiausia turėti šiek tiek aliejaus po ranka. Galima nesunkiai pasidaryti mini vazelinus, kurie esant žemai temperatūrai visada išlaikys savo formą.

kokosų aliejus

Masažui tik su didžiausiu malonumu

Aliejaus kaina yra maža, tad nenuostabu, kad taip pigiai namuose galima jį panaudoti labai skirtingais būdais. Dar viena galimybė yra masažas, kuris leis ne tik kitam žmogui suteikti daug malonumo, tačiau taip pat ir atgaivinti jo kūno odą. 

Kaip masažinė priemonė šis aliejus jau yra naudojamas labai seniai. Tik kurį laiką dažniausiai buvo komponuojamas į  kitus produktus, kuriuose jis yra tik kaip sudėtinė dalis. Visgi, kam? Dažniausiai pats aliejus kainuoja kur kas pigiau nei jo gaminys, užtenka ilgam ir, esame tikri, kad masažas sukels tik pačias geriausias emocijas.

kokoso aliejus masažui

Kokosų aliejus jūsų plaukams

Kokosų aliejus labai dažnai naudojamas ir kaip ingredientas plaukų kaukėse. Tiesa, kol vienos moterys teigia, kad aliejus tikrai gali padėti išlaikyti plaukų drėgnumą, tuo tarpu kitos akcentuoja, kad jis sausina. Nėra vienos taisyklės, kaip ir nėra vienodo plauko, tad geriausia išbandyti ir įsivertinti – ar tai jums tinkama priemonė.

Visgi, daugelis moterų, kurios turi labai ilgus plaukus, džiaugiasi, kad kokosų aliejus plaukams suteikia kur kas daugiau elastingumo ir gyvybingumo, plaukas ima žvilgėti. O galiausiai yra atkuriama plauko struktūra, tad tai labai gera pagalba nualintiems plaukams. Svarbiausia, kad kiekvienas gali pats pasidaryti kokosų aliejaus plaukų kauke namuose, kuriai nereikia labai brangių priemonių.

Kokosų aliejus gali būti naudojamas vienas, kaip kaukė. Taip pat kartu su kiaušiniu, kuriame irgi yra labai daug naudingų medžiagų. Kai kurie žmonės aliejų maišo su svogūnais, pastarieji padeda panaikinti pleiskanas. Tinka ir majonezas, kuris kartu su aliejumi sukuria labai intensyvią drėkinimo bombą, kuri tinka tik labai sausiems plaukams. 

Dažniausiai riebių plaukų savininkėms kokosų aliejus nėra geras pasirinkimas, kadangi po jo plovimo plaukas atrodo dar riebesnis. Štai todėl reikalingas labai geras plaukų išplovimas. Ne visada pavyksta greitai rasti šampūną, kuris yra pajėgus išplauti aliejų iš plaukų ir tuo pačiu galvos odos. Tačiau radus tinkamą šampūną galėsite džiaugtis tobulu deriniu, kuris leis jums turėti tankius, ilgus ir gražius plaukus.

kokosų aliejus plaukams

Kokosų aliejaus nauda sveikatai

Kokosų aliejus yra geras pasirinkimas ne tik išorei, tačiau taip pat ir veidui. Jis puikiai tinka kepimui, žinoma, kaip pagardas salotoms. Kitais atvejais patiekiamas tiek su košėmis, tiek su kitu maistu. Dėl skonio ginčytis negalime, kadangi kol vieniems jis labai skanus, tuo tarpu kiti teigia, kad jis turi labai aitraus prieskonio. Visgi, nauda tikrai didelė.

Kokosų aliejus labai pasitarnauja ir tiems, kurie nori sumažinti kūno svorį, kadangi jis aktyvina medžiagų apykaitą. Taip pat jame rasite ir laurino, oktano, galiausiai, dekaro rūgščių, kurios reikalingos funkcionaliam organizmui. 

Kai kurioms moterims medikai rekomenduoja savo kasdienę mitybą papildyti šiomis rūgštimis, kadangi jos padeda sunormalizuoti ir hormoninę sistemą. Ypač siūlomos toms, kurias kankina labai skaudus ir varginantis PMS. Nors tai yra riebalas, tačiau jis nedidina blogojo cholesterolio kiekio kraujyje, neapsunkina širdies. Tiesa, tik tokiu atveju, jeigu yra vartojami padorūs kokosų aliejaus kiekiai. Piktnaudžiavimas visada yra blogas palydovas.

kokosų aliejus nauda

Kokosų aliejus laikantis Keto dietos

Kokosų aliejus puikiai tinka laikantis Keto dietos. Šis aliejus yra gryni riebalai, kurie gali papildyti jūsų mitybą ir padėti pasiekti reikalingą suvartojamų riebalų kiekį. Kokoso aliejus yra pilnas antioksidantų ir MCT (Medium-chain triglycerides), kuriuos mūsų organizmas gali lengvai suskaidyti ir panaudoti energijai išgauti.

Kokosų aliejaus maistingumas

Viename šaukšte kokosų aliejaus galima rasti tokias medžiagas:

  • 121 kaloriją
  • 14 g riebalų
  • 12 g sočiųjų riebalų
  • 1 g mononesočiųjų riebalų
  • 1 g polinesočiųjų riebalų
  • 0 g baltymų
  • 0 g angliavandenių/skaidulų

Taip, sudėtyje yra tik riebalai! Tačiau svarbiausia, kad jie ne tik kad nėra blogi, tačiau yra labai reikalingi žmogaus organizmui. Nepamirškite, kaip jau minėjome, geriausia vartoti yra gryną aliejų, tai yra, papildomai jo nekepinti.

Dėkite po šaukštelį kasdien į salotas, sriubas, troškinius bei košes ir jūsų kūnas jums padėkos. O jeigu dar papildomai tepsite ant plaukų bei odos, tai galėsite džiaugtis ne tik labai gera savijauta, tačiau ir nuostabiu kūnu, kuris suteiks jums daugiau pasitikėjimo savimi!

Toks paprastas aliejus turi tiek daug naudų. Ar jis jau papildė ūsų kosmetikos arba virtuvinę spintelę?

Jums taip pat gali patikti: