Matcha – japonų tradicija Jūsų puodelyje

matcha

Atsibodo klasikinė kava ar karti žalioji arbata? Ieškote sveikesnio varianto?

Mačia (toliau matcha) – šimtmečius naudojama kaip pagrindinė japonų ceremonijos arbata – dabar yra tapusi neatsiejama daugelio žmonių gyvenimo dalis.

Dėl savo ryškiai žalios spalvos, unikalaus skonio ir puikių savybių sveikatai, mačios arbata (toliau – matcha arbata) užsitarnavo vardą visame pasaulyje.

Šiame straipsnyje sužinosite, kas yra matcha, kaip ją paruošti ir kodėl tai geresnis variantas nei kava ar žalioji arbata. 

Matcha arbata ir jos kilmės istorija

Ilga istorija, kuri siekia senovės Kiniją. Tangų dinastijos laikais  (618–907 m.) arbata buvo populiarus gėrimas, o arbatos lapeliai dažnai būdavo suspaudžiami į plytas, kad būtų lengviau transportuoti ir laikyti.

Song dinastijos laikais (960-1279 m.) arbatos lapeliai buvo sumalti į smulkius miltelius ir suberti į karštą vandenį. Šis arbatos ruošimo būdas panašus į šiandieninį mūsų pamėgtos matcha arbatos ruošimo būdą.

XII a. japonų budistų vienuolis Eisai keliavo į Kiniją studijuoti dzenbudizmo ir parsivežė arbatos sėklų bei žinių, kaip auginti ir apdoroti arbatą. Eisai tikėjo, kad ji turi gydomųjų savybių ir gali stiprinti sveikatą.

Jis pristatė idėją auginti arbatžoles Japonijoje ir naudoti jas gydymo tikslais. Taip buvo sukurta japoniška arbatos gėrimo ceremonija ir pradėta naudoti matcha.

Pirmą kartą matcha arbata pradėta gaminti XVI a. Japonijoje. Arbatos meistras Sen no Rikyu, pristatė arbatos ceremoniją – tradicinį japonų ritualą, kurio metu ruošiamas ir pristatomas ypatingas gėrimas.

Ceremonija yra įsišaknijusi dzenbudizme ir skirta skatinti sąmoningumą, harmoniją ir pagarbą gamtai.

matcha arbata

Kaip matcha arbata išpopuliarėjo

Tai pradėjo vykti Edo laikotarpiu (1603-1868 m.) Japonijoje. Tuo metu jos auginimas buvo tobulinamas: ūkininkai, norėdami padidinti chlorofilo kiekį arbatos augaluose, juos šešėliavo. Būtent dėl to šis gėrimas įgauna ryškią žalią spalvą ir unikalų skonį.

Gėrimas buvo vartojama ne tik ceremonijų metu, bet ir kaip populiarus vietinių gyventojų kasdienis gėrimas. Jo populiarumas toliau augo Japonijoje, o XX a. ketvirtojo dešimtmečio pradžioje išplito ir kitose pasaulio dalyse.

XX a. 4-ojo dešimtmečio pradžioje japonų imigrantai pristatė ją Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tik XX a. 9-ajame dešimtmetyje pradėjo plačiai populiarėti Vakaruose.

Šiandien matcha milteliai yra naudojami įvairiais būdais visame pasaulyje. Dažniausiai jis vartojamas kaip tradicinis arbatos ceremonijos gėrimas, tačiau taip pat naudojamas šiuolaikiniuose kulinariniuose kūriniuose, pavyzdžiui, leduose, latte ir kokteiliuose, kepiniuose ar maistinguose užkandžiuose.

kepiniai su matcha

Kas yra Matcha?

Matcha – Japonijoje auginama žaliosios arbatos rūšis, kuri sutrinama į itin smulkius miltelius ir yra plačiai žinoma dėl savo ryškios žalios spalvos.  Tai yra unikalus, skanus ir kvapnus ingredientas, suteikiantis labai daug naudos sveikatai. Ja galite mėgautis kaip gėrimu, kokteiliuose, desertuose ir kituose gaminiuose. Tai puikus būdas papildyti savo mitybą svarbiais elementais. 

Matcha rūšys

Norint išbandyti japonišką arbatą matchą, galima rasti daugybę skirtingų jos rūšių. Išskiriamos 3 pagrindinės rūšys, skirtingiems panaudojimams:
  1. Aukščiausios kokybės, skirta ceremonijoms (angl. ceremony grade);
  2. Vidutinės kokybės, skirta gėrimams (angl. premium, supreme grade);
  3. Kulinarinės kokybės, skirta kepiniams bet ne gėrimams (angl. culinary grade).

Kaip paruošti Matcha arbatą?

Dažnai žmonės, sužinoję apie sveikesnę matchos gėrimo alternatyvą, imasi mokintis jos paruošimo. Tam, kad matcha arbatos milteliai neprarastų savo naudingųjų savybių, reikalingas specialus gaminimo būdas, kuris gali tapti nauju jūsų mėgstamiausiu dienos ritualu. Ją, beje, galima gerti ir šaltą, ir karštą.  Matcha arbatos paruošimas: 
  1. Pasirinkite platesnį puodelį;
  2. Per sietelį 1 šaukštelį matchos miltelių įsijokite į puodelį;
  3. Užpilkite sumaltus žaliosios arbatos miltelius vandeniu (tik truputį). Naudokite šiltą (60-70°C) vandenį. Jei neturite arbatinuko su reguliuojama temperatūra, užvirusį vandenį perpilkite į tarpinį puodelį ir leiskite atvėsti;
  4. Bambukine šluotele ypač greitais judesiais plakite gėrimą. Tam puikiai tiks ir elektrinis pieno plaktuvėlis;
  5. Plakite tol, kol visame paviršiuje susidarys tanki, standi, smulkių burbuliukų puta.
  6. Užpilkite karštu vandeniu arba pakaitintu suputojusiu pienu.
matcha arbatos paruošimas

Matcha arbatos nauda

Teisingai paruošta žalioji japoniška matcha arbata išlaiko savo veikliąsias medžiagas, naudingas žmogaus organizmui.

Svarbu paminėti, kad matcha arbatos nauda yra didesnė negu paprastos žaliosios arbatos, kadangi tiesiogiai vartojami džiovinti augalo lapeliai iki tol nebuvo apdoroti.

Svarbiausios matchos arbatos veikliosios medžiagos:

matcha arbatos nauda

Kofeinas Matcha arbatoje

Matcha gali tapti jūsų nauju energijos šaltiniu. Ar žinojote, kad matcha milteliai turi daugiau kofeino ir antioksidantų nei įprasta žalioji arbata ar puodelis kavos?

Sudėtyje esantis L-Teaninas skatina budrumą tuo pačiu padėdamas išvengti energijos „šuolių“, tai energijos pakilimo ir stipraus sumažėjimo po to. Tai yra pagrindinė priežastis, kodėl matcha arbata yra geresnis pasirinkimas nei kava. 

Kofeino poveikis išgerus matchos arbatos yra švelnesnis, ilgiau išliekantis ir nesukelia kavai būdingų pašalinių poveikių, tokių kaip drebėjimas, staigus energijos sumažėjimas ir nerimas.

Ypatingas Matcha auginimo ir gamybos būdas

Kaip japonai išgauna tokios aukštos kokybės arbatą? Visa paslaptis glūdi matchos gamybos procese. Siekiant išgauti švelnų skonį, maksimalų maistingumą ir ryškią spalvą, milteliai turi būti paruošti išskirtiniu būdu. Ar žinojote, kad:

  • Keletą savaičių prieš nuskinant, lapeliai auginami šešėlyje, paslėpti nuo kaitrios saulės (taip didinamas chlorofilo kiekis ir suteikiamas sodrus žalias atspalvis);
  • Arbatos gamybai skinami tik jauni ir švieži lapeliai (jauni lapeliai sukaupia daugiau saldumo ir chlorofilo);
  • Arbatos lapelių koteliai ir gyslelės pašalinami (kad išdžiūvusius lapelius būtų galima sutrinti iki itin smulkių miltelių);
  • Lapeliai kuo greičiau pakaitinami garais (arba karštu oru) ir išdžiovinami (kad išliktų spalva ir būtų sustabdyta oksidacija (fermentacija));
  • Išdžiovinti lapeliai lėtai trinami akmeninėmis girnomis iki miltelių (užtikrinama kad malimo metu nepakiltų temperatūra, galinti pakenkti arbatos skoniui ir spalvai).

Įdomus matchos žaliosios arbatos miltelių receptai

Japoniška matcha yra labai universali, ji puikiai tinka žaliavalgiams ir veganams. Kiti įdomūs būdai, kaip matcha milteliai gali būti panaudojami, yra kokteiliams, desertams, kepiniams ar glotnučiams. 

Visiems gaminiams suteikiamas papildomas subtilus skonis, kvapas ir nuostabiai žalia spalva. 

Pateikiame keletą greitų ir paprastų receptų, kaip matcha arbatos milteliai gali būti praturtinti būti įtraukti į jūsų maisto racioną.

Matcha ledai

Jums reikės:

  • Matcha;
  • Prinokę bananai;
  • Kondensuotas pienas (gali būti pakeistas medumi arba cukrumi);
  • Plaktuvas.

Paruošimo būdas:

  1. Susmulkinkite bananus į mažus gabalėlius ir užšaldykite bent 3 valandoms (geriausia per naktį);
  2. Šaldytus bananus įmeskite į plaktuvą ir trinkite kol masė bus tokio tirštumo kaip bulvių košė;
  3. Įdėkite matchą, kondensuotą pieną ir plakite kol masė bus kaip ledų.
  4. Skanaukite.

mačios arbatos ledai

Šalta matcha latte

Jums reikės:

  • Matcha arbata;
  • Stiklinės pieno;
  • 1 arbatinio šaukštelio vanilės sirupo;
  • 1 stiklinės ledukų. 

Paruošimo būdas:

  1. Visus ingredientus sumaišykite ir mėgaukitės šalta matcha. 

Matcha kokteilis

Jums reikės:

  • Matcha;
  • Avokadas;
  • Bananas arba ananasas;
  • Graikiškas jogurtas;
  • 1 arbatinis šaukštelis medaus;
  • Plaktuvas.

Paruošimo būdas:

  1. Visus ingredientus sudėkite į plaktuvą ir sumaišykite.

matcha kokteilis

Kuo matcha skiriasi nuo žaliosios arbatos?

Nors matcha yra gaminama iš to paties augalo (lot. Camellia sinensis) kaip ir žalioji arbata, tačiau jos labai skiriasi savo savybėmis. 

Spalva

Matcha lapeliai dėl augimo pavėsyje įgauna ryškią žalią spalvą. Žaliosios arbatos lapeliai džiovinimo ir oksidacijos (fermentacijos) metu praranda didžiąją dalį savo spalvos.

Tekstūra

Žaliosios arbatos lapeliai visą laiką auginami saulės šviesoje ir po išdžiovinimo parduodami palaidi arba maišeliuose.

Gaminant arbatą lapeliai mirkomi karštame vandenyje ir perkošiami prieš patiekiant, kad skonis būtų švelnesnis. Tuo tarpu matcha yra po išdžiovinimo yra iš karto sumalta į miltelius. Milteliai suplakami į aksominę sodriai žalią putą. 

Skonis

Nors žalioji arbata ir matcha turi daug bendrų žemės ir žolės skonio atspalvių, galutinis arbatos skonis labai skiriasi. Matcha yra saldesnė, labiau saldžiarūgštė.

Dėl didelio L-Teanino kiekio turi specialų „Umami“ skonį, kuris naikina kartumą. Žalioji arbata turi daug platesnį skonių spektrą priklausomai nuo veislės – nuo gėlių iki dūmų ir skrudintos arbatos.

Kofeino kiekis

Gaminant matchą išsaugoma didžioji antioksidantų ir aminorūgščių dalis. Vidutiniškai 1 matchos puodelyje galima rasti 80 mg kofeino, o žaliojoje arbatoje 35 mg (kaip puodelyje kavos).

kuo matcha skiriasi nuo žaliosios arbatos

Matcha arbatos miltelių kaina

Matcha kaina skiriasi nuo miltelių gamybos standartų. Kadangi pats gamybos procesas užtrunka ilgai ir reikalauja papildomų pastangų, lyginant su žaliąja arbata (40 g macha sumalti reikia net valandos!), dėl to jos kaina yra daug didesnė.  

Kaip atskirti kokybišką matchą?

  • Ryški, sodri, žalia spalva;
  • Tinkamas dydis (~5 mikronai);
  • Miltelių pavidalas (smulkesni už pudrą);
  • Stiprus aromatas;
  • Subalansuotas kartumas („umami“, saldus poskonis);
  • Kreminė paruošto gėrimo tekstūra;
  • Tolygiai išsidėstę smulkūs burbuliukai putoje.

Kur pirkti matcha arbatą?

Šiais laikais įsigyti šį gėrimą nebūtina keliauti į Japoniją. Ją labai patogiai galite nusipirkti internetu, DailySpoon elektroninėje parduotuvėje ir matcha atkeliaus pas jus į namus per 1-3 d.d.

DailySpoon mačia arbata

Jums taip pat gali patikti: